80-ta Rocznica Śmierci Leśników z Nadleśnictwa Narewka

80 - rocznica śmierci Rafała Gerhardta i Stanisława Pyzela leśników Nadleśnictwa Narewka,,Jeśli zapomnę o Nich,

Ty, Boże zapomnij o mnie.”31 lipca 2021 roku w naszej parafii odbyły się uroczystości zorganizowane przez Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny ,, Inki” poświęcone 80 rocznicy śmierci Rafała Gerhardta i Stanisława Pyzela – leśników Nadleśnictwa Narewka, rozstrzelanych przez Niemców 31 lipca 1941 r. w Świnorojach. Wspomniani leśnicy zostali wydani w ręce gestapo przez Komitet Białoruski z Narewki. Historię życia obu leśników przedstawił w prezentacji Pan Bogusław Łabędzki.

W intencji zamordowanych leśników została odprawiona uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ksiądz, proboszcz Adam Turliński.

Po Mszy na grobach leśników, które znajdują się na pobliskim cmentarzu parafialnym w Narewce delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Ksiądz Adam Turliński poświęcił mogiły. Odśpiewano również Hymn Narodowy oddając cześć dzielnym leśnikom, którzy oddali życie za Naszą Ojczyznę.

W uroczystościach uczestniczyły delegacje leśników z Nadleśnictwa Browsk ii Nadleśnictwa Hajnówka. Przedstawiciele służb mundurowych – Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej, radni samorządu Z Narewki i Hajnówki, uczestnicy Rajdu Katyńskiego oraz parafianie.

A.G

Relacja TVP Białystok

https://bialystok.tvp.pl/55154850/niesluszna-smierc?fbclid=IwAR1UJs8ErgULkuIAO3tZ1DgyobeJ1jImclrzkwV6GpoKWBaMQmxXg6leUj0

  • Archidiecezja Białostocka

  • Caritas Archidiecezji Białostockiej

  • Park Miniatur w Hajnówce

  • Noclegi na terenie gminy Narewka

Script logo