Nabożeństwa Majowe

MAJ – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny – Królowej PolskiMaryjo, Królowo Polski,

Maryjo, Królowo Polski,

jestem przy Tobie, pamiętam,

jestem przy Tobie, pamiętam,

czuwam...”

 

Maj w Kościele katolickim jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej. Kościół najpiękniejszy miesiąc w roku poświęca Tej, która była najpiękniejszym „kwiatem ziemi”. Nabożeństwa majowe są najbardziej popularną formą czci Matki Bożej w tym czasie. Centralnym punktem nabożeństwa majowego jest odśpiewanie lub recytacja Litanii Loretańskiej, poprzedzonej i zakończonej pieśniami maryjnymi. Nabożeństwa Majowe odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach na stałe wpisały się w krajobraz polski.

Litania Loretańska powstała prawdopodobnie już w XII wieku we Francji. Zebrane wezwania sławiące Maryję Pannę zatwierdził 11 czerwca 1587 r. Papież Sykstus V. Swoją nazwę zawdzięcza natomiast włoskiej miejscowości Loretto, gdzie była niezwykle popularna.

3 maja obchodziliśmy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ono do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku, powierzenie królestwa opiece Matki Bożej, a także uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto to wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Msze Święte w naszym Kościele odbyły się o godz. 9.00 i 11.00. W naszym Kościele pojawiła się stosowna dekoracja.

 

O Królowo Polskiej Korony, wolność, pokój i miłość racz dać...”

A.G

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Archidiecezja Białostocka

  • Caritas Archidiecezji Białostockiej

  • Park Miniatur w Hajnówce

  • Noclegi na terenie gminy Narewka

Script logo