Pogrzeb Jana Mackiewicza

 

Pogrzeb Jana Mackiewicza – sołtysa z Masiewa

9 sierpień 2020r. godz. 1400

 

Zamordowany przez bolszewików w sierpniu 1920 roku - za obronę wiary i ojczyzny,

Jan Mackiewicz - sołtys wsi Masiewo.

Rodzina pochowała go - ryzykując własne życie - w lesie, na zapomnianym cmentarzu ewangelickim.

Na godny pochówek czekali 100 lat.

 

Na ten moment rodzina czekała sto lat. Uroczysty pogrzeb w kościele w Narewce. Asystę wojskową honorową wystawia 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy. Patronatem - obejmuje wojewoda podlaski, Bohdan Paszkowski - Mamy przykład osoby Jana Mackiewicza, który pełnił funkcję sołtysa i padł ofiarą sowietów z uwagi na to, że był i Polskim patriotą - wyróżniał się aktywnością jako sołtys.

Pogrzeb państwowy - to uhonorowanie osób, które zmarły w trakcie służby państwu. To ukłon państwa - w stronę bliskich ofiary.

Rodzina - z pokolenia na pokolenie - przekazywała pamięć o sołtysie z Masiewa. O brutalnym morderstwie i anonimowym grobie na zapomnianym cmentarzu ewangelickim w Puszczy Białowieskiej.

O Jana Mackiewicza upomniał się również Instytut Pamięci Narodowej. Jego szczątki zostały ekshumowane przez IPN we wrześniu ubiegłego roku.

Sto lat temu był sołtysem w Masiewie - wyznaczonym przez władze odradzającej się Polski. To było wyróżnienie dla całej rodziny - za nieugięte przywiązanie do polskości i do katolickiej wiary w czasie zaborów. Rodzina Mackiewiczów to jest rodzina, która wytrwała w wyznaniu katolickim - okres prześladowań. W XIX w. To jest rodzina, która z tego powodu cierpiała – powiedział Bogusław Łabędzki z Instytutu Pamięci Narodowej.

Bolszewiccy kozacy - sto lat temu - poderżnęli mu gardło, zwłoki porzucili przy leśnej drodze. Pamięć o polskim patriocie - miała zginąć. Dziś - symbolicznie się odradza.

 
Źródło: Obiektyw TVP3 Białystok
https://bialystok.tvp.pl/49339536/godny-pogrzeb

 

Trochę informacji:

Jan Mackiewicz, Polak, katolik, w okresie I wojny światowej był sołtysem wsi Masiewo. W tamtym czasie miejscowość ta była wielonarodowa, jak wszystkie osady na terenie Puszczy Białowieskiej. Historia tych terenów była kształtowana specyficznym, wymieszanym kulturowym i religijnym pochodzeniem, ale też stosunkiem mieszkańców do Państwa Polskiego.

Jan Mackiewicz w czasie wojny polsko-bolszewickiej 8 sierpnia 1920 r. stracił życie w sposób okrutny. Sowieci ścięli mu głowę szablą. Nocą został pochowany przez rodzinę, bez obecności księdza, na pobliskim cmentarzu ewangelickim. Powodem jego tragicznej śmierci było zapewne rzetelne wykonywanie obowiązków sołtysa, przez co mógł narazić się niektórym mieszkańcom. W zemście donieśli na niego kozakom zdążającym na Warszawę.

W okresie międzywojennym córka Marta postawiła pomnik nagrobny. Do dziś widnieje na nim sugestywna inskrypcja: „Ś.†P. Jan Mackiewicz Masiewo I został zamordowany przez sowietów za dobrą wiarę ojczyźnie 8 sierpnia 1920 r. żył lat 54 prosi o Zdrowaś Maria”. Z obawy przed represjami, fragmenty inskrypcji (napisane kursywą) zostały skute przez wykonawcę pomnika po napaści wojsk radzieckich w 1939 r. Po wojnie, z inicjatywy wspomnianej córki, inskrypcja została odtworzona na drugiej stronie pomnika.

Niedziela podlaska 4/2019  Dariusz Łuczak

 

 

  • Archidiecezja Białostocka

  • Caritas Archidiecezji Białostockiej

  • Park Miniatur w Hajnówce

  • Noclegi na terenie gminy Narewka

Script logo