Sztafeta Niepodległości

XXV Sztafeta Niepodległości  Wileńskiego Hufca Maryi im. Pani Ostrobramskiej                 

 Lwów - Zułów - Wilno

„Pobiegnij dla Ojczyzny, w roku jubileuszów: 450-lecia Unii Lubelskiej i ku czci Orląt Lwowskich!

Dla pokoju i zrozumienia między narodami warto wylać „odrobinę potu”   ks.Dariusz Stańczyk

             8 listopada gościliśmy w naszej Parafii harcerzy, którzy biegną w XXV Sztafecie Niepodległości z Lwowa do Wilna. Patriotyczny bieg rozpoczął się 6 listopada uroczystą Mszą Świętą odprawioną na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Trasa liczy 1010 km i biegnie z Lwowa przez Horodło, Kodeń, Pratulin, Narewkę, Sokółkę, Różanystok, Giby, Berżniki, Kopciowo, Ejszyszki, Koniuchy, Soleczniki, Turgiele, Rudomino, Zułów, Powiewiórkę, Podbrodzie, Niemenczyn - do Wilna na cmentarz na Rossie, do grobu Matki i Serca Syna.

            W tym roku uczestnicy oddają hołd Orlętom Lwowskim i biegną dla uczczenia 450 rocznicy Unii Lubelskiej. W sztafecie biorą udział Polacy oraz Litwini.

            W naszym Kościele o godzinie 17.00 odbyła się Msza Święta, którą wspólnie odprawili proboszcz ks. Grzegorz Kułakowski i ks. Dariusz Stańczyk. We Mszy Świętej uczestniczyli harcerze oraz wierni naszej Parafii. Goście zapalili również znicze pod pomnikiem Danuty Siedzikówny  „Inki” i oddali hołd żołnierzom V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz wszystkim, którzy zgięli walcząc w obronie Ojczyzny.

Ks. Dariusz Stańczyk przypomniał słowa wypowiedziane przez „Inkę” - „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba...”

            Było nam bardzo miło uczestniczyć w takim wydarzeniu, zwłaszcza, że zbliża się święto 11 listopada Odzyskania Niepodległości.  Jesteśmy zaszczyceni, że nasza Parafia znalazła się na trasie sztafety, pielgrzymki dla ,,Niepodległej...”

            "Ufajmy Opatrzności Bożej i Zwycięskiej Królowej Różańca Świętego, że XXV Sztafeta młodzieży z krajów Polski, Litwy i Ukrainy da wyraz, więcej jedności i solidarności, a mniej nastawienia do wojen, intryg, konfliktów. Dlatego współczesna młodzież powinna dobrze znać prawdziwą historię, niezależnie od pochodzenia i miejsca zamieszkania. Bieg młodego pokolenia niech ma doniosłe znaczenie w kreowaniu przyszłości tej części Europy”                                    

ks. Dariusz Stańczyk

  • Archidiecezja Białostocka

  • Caritas Archidiecezji Białostockiej

  • Park Miniatur w Hajnówce

  • Noclegi na terenie gminy Narewka

Script logo