Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

1 listopada – Wszystkich Świętych

2 listopada – Dzień Zaduszny

 ,,Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą...” 

Ks. Jan Twardowski

             1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. W tym dniu udajemy się  całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając znicz, wierzymy, że cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką. Razem  Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają nam prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi.

            Również w naszym Kościele w tych dniach odbyła się uroczysta Msza Święta oraz procesja na cmentarzu parafialnym, połączona z wypominkami za zmarłych.

O godz. 14:00 starym cmentarzu, w miejscu gdzie był pierwszy kościół, później cerkiew, odbyła się też wspólna modlitwa za wszystkich zmarłych (prawosławnych i katolików), którzy spoczywają na tym miejscu. 

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie,

a światłość wiekuista niechaj im świeci.

Niech odpoczywają w pokoju wiecznym...

Amen

 

  • Archidiecezja Białostocka

  • Caritas Archidiecezji Białostockiej

  • Park Miniatur w Hajnówce

  • Noclegi na terenie gminy Narewka

Script logo