Wszystkich Świętych

1 listopada – Wszystkich Świętych

2 listopada – Dzień Zaduszny

,,Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą...”

 

ks. Jan Twardowski

1 listopada kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. W tym dniu udajemy się całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając znicz, wierzymy, że cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką. Razem Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają nam prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi.

,,Życie Twoich wiernych o Panie, zmienia się, ale się nie kończy...”

Również w naszym Kościele w tych dniach odbyła się uroczysta Msza Święta oraz procesja na cmentarzu parafialnym, połączona z różańcem i wypominkami za zmarłych. Ksiądz proboszcz Adam Turliński wyświęcił również nowy duży krzyż poświęcony Duszom Czyśćcowym... Służy on upamiętnieniu wszystkich zmarłych nie spoczywających na naszym cmentarzu, a także wszystkim zmarłym zapomnianym lub tym którzy nie mają swojego grobu... Pod tym krzyżem możemy zapalić znicz i odmówić modlitwę w ich intencji.

Natomiast o godz.14:00 na starym cmentarzu w Narewce, w miejscu gdzie był pierwszy kościół, a później cerkiew, odbyła się wspólna modlitwa za wszystkich zmarłych (prawosławnych i katolików), którzy spoczywają na tym miejscu. Modląc się wspólnie uczciliśmy ich pamięć. Spotkaniu przewodniczył ksiądz proboszcz Adam Turliński.

 

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie,

a światłość wiekuista niechaj im świeci.

Niech odpoczywają w pokoju wiecznym...

Amen

A.G

Zdjęcia dzięki uprzejmości:

Agnieszka Gieryng, Jerzy Szymaniuk, Sylwia Iwanowska

  • Archidiecezja Białostocka

  • Caritas Archidiecezji Białostockiej

  • Sacromartino - produkcja świec liturgicznych

  • Noclegi na terenie gminy Narewka

Script logo