Historia

W 1777 roku, z fundacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, w Narewce wzniesiono drewniany kościół katolicki pw. św. Jana Chrzciciela. Posiadał on drewnianą dzwonnicę. Kościół ten został poświęcony 22 lutego 1778 r. przez ks. Adama Kłokockiego, proboszcza z Narwi, późniejszego biskupa sufragana brzeskiego (świątynia w Narewce była naówczas filią kościoła w Narwi). W Narewce dnia 24 czerwca, w dniu patrona kościoła, obchodzony był doroczny jarmark, na który zjeżdżała się ludność z całej okolicy.

Po Trzecim Rozbiorze Polski (24 października 1795)  kościół narewkowski staje się filią kościoła w Jałówce. W roku 1866, w ramach represji popowstaniowych, car likwiduje całkiem obie katolickie parafie (Jałówkę przyłącza do Świsłoczy), proboszcza z Narewki skazuje na Sybir, który z wygnania już nigdy nie wraca ; katolicki kościół  zamieniono  na prawosławną cerkiew, a jego wyposażenie przekazano do kościoła w Szereszewie (obecnie Białoruś).

Dopiero po ukazie tolerancyjnym z 1905 r. nastały warunki do starania się o pozwolenie na budowę kościoła. W 1908 r. powołano do życia parafię w Narewce i mianowano proboszcza, ks. Michała Buklarewicza, który uzyskał pozwolenie na budowę kościoła według projektu Ignacego Narbutta z Grodna i rozpoczął budowę na gruntach przekazanych na rzecz parafii przez pana Bolesława Czajkowskiego (ofiarował on wówczas 2 dziesięciny ziemi).

Nieopodal Narewki, w 1908 r. założono cmentarz parafialny o powierzchni 0,87 ha.

Budowę kościoła doprowadził do końca ks. Julian Borówko. Świątynię poświęcił 5 października 1914 r. dziekan prużański ks. Wiktor Białłozor. Była to świątynia okazała, mająca pewne elementy stylu zakopiańskiego. Niestety, kościół ten spłonął dnia 5 lipca 1965 r. Po pożarze nabożeństwa odprawiano w kaplicy na plebanii.

W latach 1970-73, dzięki zaangażowaniu proboszcza, ks. Tadeusza Krawczenki, zbudowano nowy murowany kościół. Projekt świątyni sporządził inż. arch. Michał Bałasz. Kolejni proboszczowie prowadzą konieczne remonta a także doposażają świątynię, by jak najlepiej służyła katolickiemu Społeczeństwu Narewki i nie tylko.

  • Archidiecezja Białostocka

  • Caritas Archidiecezji Białostockiej

  • Sacromartino - produkcja świec liturgicznych

  • Noclegi na terenie gminy Narewka

Script logo