12.02.2023 VI niedziela zw.

Dziś po Mszy św. oo godz. 11.00 odbędzie się spotkanie kandydatów do Bierzmowania. Natomiast - Uwaga Zmiana! - spotkanie do I Komunii odbędzie się w niedzielę 26 lutego po Mszy św. o godz. 9.00. 

 

Ofiary złożone dzisiaj na tacę przeznaczone są zgodnie z zapowiedzią na fundusz remontowo-budowlany Białostockiej Kurii Metropolitalnej.

 

W ostatni poniedziałek Turcja i Syria zostały dotknięte trzęsieniem ziemi. Szczególnie trudna sytuacja panuje w Syrii, państwie, które jest wycieńczone ponad 10-letnią wojną, kryzysem ekonomicznym, emigracją. Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest w stanie zorganizować transporty humanitarne (żywność, ubrania, lekarstwa). Wsparcie trafi bezpośrednio do potrzebujących, którzy w jednej chwili stracili dach nad głową. Środki można przekazywać na konto PKO BP o/ Warszawa 87 1020 1068 0000 1402 0096 8990, z dopiskiem: SYRIA. Więcej informacji na stronie www.pkwp.org.

Dziś we wszystkich kościołach naszej Archidiecezji przeprowadzana jest zbiórka ofiar do puszki przy wyjściu ze Mszy św. Zebrane środki zostaną przekazane za pośrednictwem Caritasu na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi. Bóg zapłać za każdą złożoną złotówkę na rzecz tych nieszczęśliwych ludzi.  Proszę panie Danusię i Agnieszkę o przeprowadzenie tejże zbiórki przed kościołem.

 

Zapewne wielu z nas czytało powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Niedawno ukazała się książka, która opisuje dalsze losy bohaterów tej powieści, a tak naprawdę ich gehennę. Nosi ona tytuł "Płynąc po dnie Niemna" a jej autorem jest białostocki profesor historii Robert Pawłowski. To porywająca powieść oparta na faktach. Przypomina ona, co działo się z Polakami mieszkającymi na Grodzieńszczyźnie, a więc niedaleko nas, po wkroczeniu na te polskie tereny wojsk sowieckich 17 września 1939r. Ta powieść to lekcja historii, ukazująca w sposób realny i bezpośredni bestialstwo sołdatów armii czerwonej, nienawiść NKWD do Polaków, tylko za to, że są Polakami. Konfiskaty dorobku życiowego,  mordowanie rodziców na oczach małych dzieci, gwałty, okaleczanie, zsyłki na Sybir, tortury podczas przesłuchań, palenie całych wiosek, które były w większości polskie i katolickie...Wszystko po to, by usunąć z tych Ziem Polskość i Wiarę Katolicką; by tam już Polski nigdy nie było. To wszystko ta powieść opisuje. Warto ją przeczytać również i z tego powodu, że wiele sytuacji tam opisanych miała miejsce i w okolicach Narewki. O tym na lekcjach historii za komuny nikt nie mówił a i dzisiaj przekazuje się uczniom te informacje w sposób zdawkowy i "politycznie poprawny"... Bardzo gorąco zachęcam. To powieść o losach naszych Dziadów, naszych Przodków. Dostępna na stoliku przy drzwiach, cena to 35zł.

 

  • Archidiecezja Białostocka

  • Caritas Archidiecezji Białostockiej

  • Sacromartino - produkcja świec liturgicznych

  • Noclegi na terenie gminy Narewka

Script logo