24.12.2024 IV niedziela Adwentu - WIGILIA

Dziękuję serdecznie Osobom, które pomagały przy ubieraniu żłóbka, choinek i strojeniu kościoła na Święta. Serdeczne Bóg zapłać.

 

Dziś Wigilia Bożego Narodzenia. Zachowujemy post i staramy się o jak najlepszą atmosferę w domu, pełną życzliwości i przebaczenia. Po to jest ten Dzień. Po to Jezus się narodzi!! Przed Wieczerzą odczytujemy fragment Pisma Świętego o Narodzinach Jezusa Chrystusa. Wspólna rodzinna modlitwa poprzedza dzielenie się opłatkiem. Po Wigilii śpiewamy kolędy. Nie słuchamy, ale śpiewamy! Kolędy są formą modlitwy, są wyznaniem Wiary we Wcielenie Boga.   Na czas Wigilii wyłączamy telewizor!!

 

Pasterka tradycyjnie o północy. Taca z Pasterki jak co roku na Fundusz Obrony Życia.

 

Jutro - I Dzień Bożego Narodzenia będzie tylko jedna Msza św. o godz. 10.00.

Na II Dzień Świąt, czyli we wtorek Msze św. o godz. 9.00 i 11.00. Taca tradycyjnie na KUL.

 

 

Uroczystość Bożego Narodzenia obchodzi się przez osiem dni, to tzw. Oktawa, która jest w randze święta. Zachęcam do udziału we Mszach św. w poszczególne dni Oktawy Narodzenia Pańskiego.

 

We środę przypada święto św. Jana, Apostoła i Ewangelisty - tradycyjnie święcimy wino.

 

We czwartek święto św. Młodzianków, męczenników, dzień modlitw za dzieci nienarodzone, żeby mogły się urodzić zdrowe i kochane.

 

W przyszłą niedzielę ostatni dzień roku kalendarzowego, św. Sylwestra. Po obu Mszach św. Nabożeństwo dziękczynne za łaski mijającego roku. Każdy z nas ma za co Bogu dziękować, choćby za to, że kolejny rok przeżył...

 

Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, na podstawie kan. 87 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udziela dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 29 grudnia 2023 r. wszystkim wiernym Archidiecezji Białostockiej oraz innym wiernym w tym dniu przebywającym na terenie Archidiecezji. Korzystający z tej dyspensy są zobowiązani do zadośćuczynienia w formie modlitwy w intencji o pokój na świecie (dziesiątek różańca) lub dowolnej jałmużny na rzecz potrzebujących lub ubogich.

 

Rozpoczynamy Kolędę czyli Odwiedziny Duszpasterskie. W tym tygodniu:

piątek 29. 12 od godziny 10.00 – Smolnica, Tarnopol, Ludwinowo.

Sobota 30.12 od godziny 10.00 - Lewkowo Stare i Nowe.

cdn.

 

Kolęda to okazja do wspólnej, rodzinnej modlitwy i dziękczynienia Bogu za otrzymane łaski.  Jest wyrazem łączności z Kościołem. Wspólne wyznanie Wiary powinno zgromadzić wszystkich domowników.  Kolęda nie jest kościelną wizytacją kontrolną ani wizytą poborcy podatku,  ale spotkaniem modlitewnym duszpasterza i  parafian, dlatego też powinna ona odbywać się w atmosferze życzliwości. Proszę przygotować stół zasłany białym obrusem, krzyż i świece, oraz wodę święconą do pokropienia domu.

Nowo przybyłych parafian pragnących przyjąć księdza po kolędzie proszę o wcześniejsze zgłaszanie się.

W przypadku Kolędy poza Narewką uprzejmie proszę o to, by ktoś przyjechał po księdza i pokazywał gdzie iść. W tamtym roku Kolęda nie odbyła się u ponad 60 rodzin przede wszystkim dlatego, że nikt nie przyjechał, nie pokazał, nie oprowadził, a ja sam nie byłem w stanie do wszystkich trafić, zwłaszcza, że wiele rodzin mieszka na koloniach, wiele rodzin nie ma kontaktu z parafią i zdarza się, że o kolędzie nic nie wie...Niestety obawiam się, żeby się sytuacja nie powtórzyła i w tym roku.

 

Drodzy Parafianie.

Jezus Chrystus Bóg Wcielony narodzi się niedługo w betlejemskim żłóbku. Niech Nowonarodzona Boża Dziecina błogosławi nam wszystkim. Niech w naszych domach i naszych Rodzinach panuje Boży pokój, zgoda i zdrowie duszy i ciała.

Drogim Parafianom i Miłym Gościom Szczęść Boże na te Święta!!!

  • Archidiecezja Białostocka

  • Caritas Archidiecezji Białostockiej

  • Sacromartino - produkcja świec liturgicznych

  • Noclegi na terenie gminy Narewka

Script logo