29.10.2023 XXX niedziela zw.

Dziękuję wszystkim, którzy pomagają proboszczowi, troszczą się o czystość i porządek w kościele i jego otoczeniu. Szczególnie wyrażam wdzięczność panu Walterowi Bartl za jego pełną poświęcenia pracę przy kościele a także na terenie cmentarza.

 

Kończymy miesiąc Różańcowy Październik. Bardzo dziękuję tym, którzy regularnie lub prawie regularnie cały listopad przychodzili do kościoła na wspólną modlitwę różańcową. Niech wstawiennictwo Matki Różańcowej towarzyszy Wam przez całe życie.

 

W najbliższą środę 1 listopada przypada doroczna Uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to Święto Nakazane, z obowiązkiem udziału we Mszy świętej. Nie wystarczy tylko wizyta na cmentarzu!!  (Kto w Święto Nakazane, podobnie jak w niedzielę, opuszcza z zaniedbania/lenistwa udział w Eucharystii zaciąga ma swoją duszę grzech śmiertelny.)   Przypominam z całą stanowczością, że 1 listopada to nie jest Święto Zmarłych, ani tym bardziej halloween, jak nas informują bezbożne media. Halloween to święto diabła i demonów i katolik nie może go obchodzić ani przyłożyć ręki, żeby obchodziły na przykład dzieci. Jakiekolwiek akcenty helloween to nic innego jak zapraszanie szatana do swego życia.

 

W Uroczystość Wszystkich Świętych Msze święte jak w niedzielę o godz. 9.00 i 11.00 - po niej Procesja na cmentarzu z wypominkami. Po procesji możliwość poświęcenia pomników.

 

Tradycją jest, że w Uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada we wszystkich kościołach naszej Archidiecezji klerycy zbierają ofiary na Seminarium. W tym roku też tak będzie, ale kleryków jest za mało, żeby do każdego kościoła przyjechać dlatego prośba ks. Rektora, żebyśmy zebrali sami i do Nich odesłali. Dlatego już dziś zapowiadając  tacę na Seminarium na Wszystkich Świętych i z góry za każdą ofiarę w imieniu ks. Rektora serdecznie dziękuję.

 

Piękną tradycją się stało, że 1 listopada o godzinie 10.00, (a więc po Mszy o 9.00) odbędzie się Ekumeniczna Modlitwa za zmarłych z Narewki na tzw. Starym Cmentarzu w centrum Narewki, obok sklepu spożywczego. Zapraszam do wspólnej ekumenicznej modlitwy za Waszych Przodków, których ciała tam spoczywają. Zapraszam, żebyśmy bezpośrednio po zakończeniu Mszy w kościele udali się na Stary Cmentarz, gdzie wspólnie z Baciuszką odprawimy okolicznościowe modlitwy. 

 

W czwartek Dzień Zaduszny. To jest właśnie Święto Zmarłych. Msze św. o godz. 9.00 i 17.00. O godz. 16.15 Nabożeństwo Wypominkowe. 

 

W środę i czwartek za nabożne nawiedzenie cmentarza grzebalnego można uzyskać Odpust Zupełny będąc oczywiście w stanie łaski uświęcającej.

 

Dzisiaj i we środę odbywać się będzie Kwesta Cmentarna na utrzymanie cmentarza, a przede wszystkim na wywóz śmieci, są to w skali roku ogromne koszta i ciągle rosną. Dziękuję Osobom, które zadeklarowały się tą zbiórkę przeprowadzić. Dziękuję wszystkim, którzy zechcą tęże inicjatywę wesprzeć.

 

Wypominki będą odprawiane tak jak w tamtym roku - 1 XI na cmentarzu podczas Procesji Różańcowej, na Dzień Zaduszny w kościele podczas Nabożeństwa Różańcowego za Zmarłych o godz. 16.15.

 

W tym tygodniu przypada Pierwszy Piątek - przypominam dzieciom I-Komunijnym i wszystkim, którzy obchodzą Pierwsze Piątki o Spowiedzi.

 

Na  cmentarzu  obok bramy wjazdowej stoi duży Krzyż z tablicą „Duszom Czyśćcowym”. Służy on upamiętnieniu wszystkich zmarłych NIE-spoczywających na naszym cmentarzu a także zmarłych nieznanych, którzy tu żyli a dziś już są zapomniani, tych, których groby zarosły trawą. Pod tym krzyżem możemy zapalić znicz i odmówić modlitwę w ich intencji a także za tych naszych bliskich, którzy spoczywają na INNYCH cmentarzach, jeśli akurat nie mamy jak tam pojechać.

 

Jak co roku trwa zbiórka tzw. elektrośmieci, czyli zużytych urządzeń rtv/agd. Trwać ona będzie do 5 grudnia i składujemy tradycyjnie przy studni na parkingu. Środki z utylizacji tych zepsutych, starych urządzeń będą przeznaczone na Stowarzyszenie "Pro Missio". Jak możemy przeczytać na plakacie przed drzwiami kościoła "Zostań patronem polskich misjonarzy!". Bóg zapłać.

 

 

w kościele znaleziono kartę bankomatową, bez nazwiska. Kto zgubił proszę się zgłosić po odbiór.

 

W minioną niedzielę odbywało się w kościołach tradycyjne liczenie wiernych. W naszej parafii na obu Mszach św. było obecnych 124 osoby. Oczywiście obecni byli również Goście, którzy na terenie naszej parafii nie mieszkają. Nasza parafia liczy ok. 480 parafian. Wynik obliczeń frekwencji świadczy, że ogromna większość parafian do kościoła nie chodzi i jest to smutne i przykre, i żadne prośby i zachęty nie pomagają...

  • Archidiecezja Białostocka

  • Caritas Archidiecezji Białostockiej

  • Sacromartino - produkcja świec liturgicznych

  • Noclegi na terenie gminy Narewka

Script logo