5.02.2023 V niedziela zw.

W dzisiejszą niedzielę święcimy chleb i wodę św. Agaty. O św. Agacie wiemy niewiele. Żyła w III w. Pochodziła z miasta Katania na Sycylii. Odrzuciwszy – ze względu na ślubowane Chrystusowi dziewictwo – propozycję małżeństwa z rządcą Sycylii była torturowana i okrutnie zamęczona. Szczególnie jest ona czczona w Rzymie, gdzie poświęcono jest aż trzy kościoły oraz w rodzinnym mieście Katanii położonym u stóp najwyższego czynnego wulkanu - Etny. Legenda głosi, że kiedy na Sycylii wybuchła Etna, mieszkańcy Katanii wzięli z grobu św. Agaty szczątki jej welonu i ruszyli z procesją wokół miasta. Uchroniło to Katanię przed zniszczeniem. Na znak jej dobroci (Agata – gr. dobra) w kościołach święci się chleb i wodę, by dzielić się dobrocią jak chlebem, a woda ma chronić nasze domy od pożarów. Przysłowia są mądrością narodu, a więc sięgajmy i do tych mądrości, bo „Gdzie nie ma chleba św. Agaty – tam nie ma pełnej chaty”, a „Woda św. Agaty – niech broni od ognia nasze chaty”. Św. Agata jest patronką pielęgniarek, wzywa się ją także jako orędowniczkę przy trzęsieniach ziemi i chorobach piersi i płuc.

Za tydzień w niedzielę 12 lutego odbędzie się Spotkanie kandydatów do Bierzmowania po Mszy o 11.00. Za 2 tygodnie, w niedzielę 19 lutego  Spotkanie do I Komunii również po Mszy św. o godz. 11.00. Uroczystość I Komunii  św. w naszej parafii odbędzie się w niedzielę 4 czerwca, natomiast Bierzmowanie zaplanowane jest na Uroczystość Odpustową św. Jana 24 czerwca, tj. sobota. Wtedy też będziemy świętować Jubileusz 50 lecia poświęcenia naszego kościoła. Jeszcze raz przypomnę, że jednym z podstawowym warunków dopuszczenia do Bierzmowania jest udział w lekcjach religii i dostarczenie zaświadczenia od katechety; uczestnictwo we Mszy św. w każdą niedzielę, poza tym obowiązuje comiesięczna spowiedź z podpisem do dzienniczka.

Dziękuję za pomoc przy rozbieraniu żłóbka i dekoracji świątecznych. To są właściwie cały czas te same osoby - Krysia Drozd, Rodzina Swatko, Emilia Miedźwiedź z Julką, Henio i Krzysio Ostrowscy, Tadzio Słoński, Jacek Jarocki, Agnieszka Gieryng i Dorota Lubowicz. Serdeczne Bóg zapłać. Dziękuję również pani Eli Wnuk za to, że nieustannie dba o czystość i zmianę obrusów na ołtarzu.

W najbliższą sobotę 11 lutego przypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes - Światowy Dzień Chorego. Msza św. o godz. 17.00 z obrzędem namaszczenia chorych. Zapraszam wszystkich, którzy cierpią na jakiekolwiek dolegliwości. Pomóżmy w dostaniu się do kościoła osobom starszym, schorowanym ze swoich rodzin i sąsiedztw.

Za tydzień w niedzielę 12 lutego taca będzie przeznaczona na fundusz remontowo-budowlany Białostockiej Kurii Metropolitalnej.

 

 

  • Archidiecezja Białostocka

  • Caritas Archidiecezji Białostockiej

  • Sacromartino - produkcja świec liturgicznych

  • Noclegi na terenie gminy Narewka

Script logo