75 Rocznica Śmierci Danuty Siedzikówny "Inki"

75 rocznica śmierci Danuty Siedzikówny „INKI”

,,Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba...”

 

28 sierpnia 2021 roku na terenie naszej parafii odbyły się uroczystości upamiętniające 75 rocznicę zamordowania młodej sanitariuszki 5 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej – Danuty Siedzikówny „Inki”. Skazana została wyrokiem politycznym na śmierć, zabita strzałem w głowę i pogrzebana w bezimiennym grobie przez komunistycznych oprawców.

Dzisiejsze uroczystości zostały zorganizowane przez Odział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Historyczne im Danuty Siedzikówny „Inki”, przy ogromnym zaangażowaniu Państwa Bogusława i Anny Łabędzkich. Honorowym Patronatem obchody objęli: Wojewoda Podlaski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego.

W 2014 roku zespół poszukiwawczy IPN kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka odnalazł i zidentyfikował szczątki Danuty Siedzikówny „Inki”, które znajdowały się na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku. Uroczysty pogrzeb dzielnej sanitariuszki odbył się 28 sierpnia 2016 roku w Gdańsku.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym w Narewce. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Henryk Ciereszko poświęcił tablicę na symbolicznym grobie rodziców „Inki” - Eugenii i Wacława Siedzików, która jest umiejscowiona na grobie babci „Inki” - Anieli Siedzik. Bardzo licznie przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Następnie złożono również kwiaty i zapalono znicze, przy pomniku Danuty Siedzikówny „Inki”, który znajduje się przy kościele rzymskokatolickim pw. Świętego Jana Chrzciciela w Narewce. Jest to pierwszy w Polsce pomnik poświęcony pamięci dzielnej sanitariuszce „Ince”.

Kolejną częścią obchodów była uroczysta, polowa Msza Święta na terenie nadleśnictwa Browsk w Gruszkach. Mszy Świętej przewodniczył Jego Ekscelencja Najdostojniejszy Ksiądz Biskup Henryk Ciereszko. Piękne, wzruszające i pouczające kazanie wygłosił proboszcz parafii w Narewce ks. Adam Turliński. Swoją obecnością zaszczycili również księża: kapelan i sekretarz Arcybiskupa Metropolity ks. Piotr Augustynowicz; dziekan hajnowski, ks. prał. Zbigniew Niemyjski, proboszcz z Hajnówki; ks. Jarosław Wąsowicz z Towarzystwa Salezjańskiego Inspektoria pw. Świętego Wojciecha w Pile; ks. proboszcz Krzysztof Kowalewski z Parafii w Zabłudowie; ks. Grzegorz Bartko z Parafii pw. Zwiastowania Najswiętszej Maryi Panny-Sanktuarium MB Tomaszowskiej z Tomaszowa Lubelskiego oraz wieloletni proboszcz parafii w Narewce ks. Grzegorz Kułakowski, który po mszy z rąk Dyrektora IPN w Białymstoku dr hab. Piotra Kardeli otrzymał pamiątkowy zbiór ryngrafów w podziękowaniu za inicjatywę budowy pomnika „Inki” przy kościele i wsparcie w upamiętnianiu dzielnej sanitariuszki.

W liturgi, co bardzo cieszy wzieło udział młode pokolenie: dziewczyny: Gabriela Gieryng (czytanie), Martyna Lichoń (psalm), Maja Krysztofiak (modlitwa wiernych).

Po Mszy Świętej udaliśmy się pod pomnik Danuty Siedzikówny „Inki”, który znajduje się tuż przy siedzibie Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach. Głos zabrali m.in. Wojewoda Podlaski Pan Bohdan Paszkowski, który reprezentował Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego -odczytał list od Premiera; vice Minister Edukacji i Nauki Pan Dariusz Piontkowski; Poseł na Sejm RP Pani Aleksandra Szczudło; Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Pan Marek Malinowski; Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku Pan Piotr Kardela, który reprezentował na uroczystościach Prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego; list od vice Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Pana Jarosława Selina przeczytał Pan Bogusław Łabędzki; Nadleśniczy Nadleśnictwa Browsk Pan Tomasz Michał Gałęzia.

Po wygłoszeniu Apelu Poległych i salwie honorowej delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Swoją obecnością w uroczystościach zaszczycili członkowie rodzin Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego.

-Pani Danuta Ciesielska, siostrzenica Danuty Siedzikówny; Katarzyna Łoboda z domu Grzebisz wraz z małżonkiem – kuzyni Danuty Siedzikówny.

-Pani Marta Ziembikiewicz - córka kapitana Władysława Łukasiuka ps. „Młot”

-Pan Marek Franczak – syn sierżanta Józefa Franczaka ps. „Laluś”

Nie zabrakło również licznie przybyłych przedstawicieli Lasów Państwowych -Dyrekrora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państowych w Białymstoku Andrzeja Józefa Nowaka reprezentował Naczelnik Kontroli i Audytu Pan Krzysztof Kowalczyk,  Służb Mundurowych  oraz Samorządów. Natomiast rangę uroczystości podniosła obecność licznych pocztów sztandarowych.

W uroczystościach wziął również udział wójt Gminy Narewka Pan Jarosław Gołubowski, który złożył kwiaty i wraz z wiceprzewodniczącą Rady Gminy Narewka Panią Agnieszką Gieryng, w imieniu samorządu, mieszkańców gminy i parafian powitał Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Henryka Ciereszko Obecni byli również radni Rady Gminy Narewka Pani Wioletta Bondaruk, Pan Sławomir Stepaniuk oraz Pan Stanisław Sadowski.

Uwieńczeniem uroczystości był przepiękny koncert ,,Perły”. Przedsięwzięcie na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Scenariusz i reżyseria Dariusz Kowalski, oprawa muzyczna Marcin Pospieszalski.

Szczgólne podziękowania wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, praownikom Nadleśnictwa Browsk oraz parafianom.

 

Cześć i Chwała Bohaterom !

Cześć Ich Pamięci !

Zdjęcia dzięki uprzejmości Jerzego Szymaniuka (197)

Zdjęcia: Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku (4)

Zdjęcia: Sylwia Krassowska Polskie Radio Białystok (1)

Zdjęcia: Agnieszka Gieryng (9)

Piękne kwiaty na uroczystość przygotowała Kwiaciarnia „Agatka” z Hajnówki

Dziękujemy, Bóg Zapłać

A.G


Relacja TVP Białystok

https://bialystok.tvp.pl/55583375/pamiec-o-ince

 

 

  • Archidiecezja Białostocka

  • Caritas Archidiecezji Białostockiej

  • Sacromartino - produkcja świec liturgicznych

  • Noclegi na terenie gminy Narewka

Script logo