Inka 2018

Zakończenie X podlaskie Rajdu Śladami Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej

72 rocznica śmierci Danuty Siedzikówny ,,INKI”

 

,, Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba...”

 

 

         28 sierpnia 2018 r. zakończył się X podlaski Rajd Śladami Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Data ta jest również związana z 72 rocznicą śmierci Danuty Siedzikówny ,,Inki”, którą obchodzimy w naszej Parafii.

         Głównym organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny „Inki”, współorganizatorami: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, odział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Narewce.

         Celem był przybliżenie młodym ludziom i nie tylko historii podziemia niepodległościowego i kształtowanie postaw w myśl dewizy „Bóg, Honor, Ojczyzna”

         Uroczystości poprzedził spektakl poetycko-muzyczny Fundacji LAMPA pt: „Raporty z zaświatów.”, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Narewce. Następnie odbyły się uroczystości w Gruszkach, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem „Inki”, który znajduje się przy siedzibie Nadleśnictwa Browsk.

         W naszym Kościele odbyła się natomiast uroczysta Msza Św. W Intencji Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego. Mszę wspólnie odprawili Ks. Robert Figura (Duszpasterz Sybiraków z Rudki), Ks. Tomasz Trzaska (Kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL z Warszawy), Ks. Kapelan RDLP Białystok Tomasz Duszkiewicz, Ks. Kanonik Zygmunt Bronicki z Hajnówki oraz Proboszcz naszej Parafii Ks. Grzegorz Kułakowski.

         Apel Pamięci i salwa honorowa poległym, wywołały niejedną łzę wśród zgromadzonych bardzo licznie gości i parafian. Pod pomnikiem przy kościele upamiętniającym Danutę Siedzikównę „Inkę” kwiaty oraz znicze złożyły liczne delegacji: władz samorządowych gminy, powiatu, województwa; służb mundurowych; leśników z całej Polski; przedstawicieli IPN Białystok; zaproszonych gości; mieszkańców naszej gminy i parafian.

         Ogłoszone zostały również wyniki X Podlaskiego Rajdu Śladami Żołnierzy 5 WBAK.

         Po zakończonych uroczystościach organizatorzy zaprosili wszystkich na wspólny posiłek,  Dobre bo polskie, który odbył się w Świnorojach ,, Pod Dębami” (miejsce ogniskowe Nadleśnictwa Browsk). Było ognisko i pyszne, podlaskie, regionalne potrawy regionalne.

 

Dziękuję Wszystkim zaangażowanym parafianom za pomoc w organizacji. Bóg Zapłać!

Ks. Grzegorz

  • Archidiecezja Białostocka

  • Caritas Archidiecezji Białostockiej

  • Park Miniatur w Hajnówce

  • Noclegi na terenie gminy Narewka

Script logo