Matki Boskiej Gromnicznej

Święto Ofiarowania Pańskiego

„Światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela”

(Łk 2, 32)

 

Zgodnie z tradycją czterdzieści dni po Bożym Narodzeniu obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego, zwanego dawniej świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, a w tradycji polskiej świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Dziś na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego Syna Jezusa w świątyni jerozolimskiej, ksiądz proboszcz Adam Turliński odprawił uroczyste Msze Święte z poświęceniem świec-gromnic, przypomniał również znaczenie tego święta i świecy gromnicznej w naszym codziennym życiu. Ma ono przecież charakter Maryjny. Maryja urodziła Jezusa, dała nam Światło, które broni nas od wszelkiego zła.

W dawnych czasach, gdy nie znano jeszcze „odgromników” burza z piorunami i błyskawicami stanowiła poważne zagrożenie dla krytych strzechą, wiejskich chat. Wtedy w oknach stawiano gromnicę, która swoją nazwę zawdzięcza wierze ludu, że jej światło uchroni dom przed gromami. Od średniowiecza zaś w całej Europie upowszechnił się zwyczaj wkładania gromnicy do ręki konającego, by Matka Boża przeprowadziła go do wieczności.

Płomień gromnicy symbolizuje Jezusa - „światło na oświecenie pogan”.

Obchodzimy dziś też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Modliliśmy się za tych wszystkich, którzy swoje życie poświęcili służbie Bogu. Taca w tym dniu była zabierana na zakony klauzurowe.

 

A.G.

  • Archidiecezja Białostocka

  • Caritas Archidiecezji Białostockiej

  • Sacromartino - produkcja świec liturgicznych

  • Noclegi na terenie gminy Narewka

Script logo