Wszystkich Świętych

1 listopada – Wszystkich Świętych

2 listopada – Dzień Zaduszny

,,Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą...”

ks. Jan Twardowski

1 listopada kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. W tym dniu udajemy się całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając znicz, wierzymy, że cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką. Razem Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają nam prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi.

,,Życie Twoich wiernych o Panie, zmienia się, ale się nie kończy...”

Również w naszym Kościele w tych dniach odbyła się uroczysta Msza Święta oraz procesja na cmentarzu parafialnym, połączona z różańcem i wypominkami za zmarłych. Zapaliliśmy również znicze pod krzyżem z napisem „Duszom Czyśćcowym. Służy on upamiętnieniu wszystkich zmarłych nie spoczywających na naszym cmentarzu, a także wszystkim zmarłym zapomnianym lub tym którzy nie mają swojego grobu, a przede wszystkim duszom przebywającym w czyśćcu...Pod tym krzyżem możemy zapalić znicz i odmówić modlitwę w ich intencji.

Natomiast o godz.10:00 na starym cmentarzu w Narewce, w miejscu gdzie był pierwszy kościół, a później cerkiew, odbyła się wspólna modlitwa za wszystkich zmarłych (prawosławnych i katolików), którzy spoczywają na tym miejscu. Modląc się wspólnie uczciliśmy ich pamięć. Spotkaniu przewodniczył proboszcz parafii rzymskokatolickiej ks. Adam Turliński oraz wikary parafii prawosławnej ks. Tomasz Puczko. Do wspólnej modlitwy zaprosił wszystkich Wójt Gminy Narewka Pan Jarosław Gołubowski; Pamiętamy...

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie,

a światłość wiekuista niechaj im świeci.

Niech odpoczywają w pokoju wiecznym...

Amen

 

A.G

Piękne chryzantemy, jak zawsze dzięki Kwiaciarnia "Słoneczna" Narewka, Dziękujemy 

Zdjęcia dzięki uprzejmości:

Agnieszka Gieryng, Jerzy Szymaniuk, Dziękujemy

  • Archidiecezja Białostocka

  • Caritas Archidiecezji Białostockiej

  • Sacromartino - produkcja świec liturgicznych

  • Noclegi na terenie gminy Narewka

Script logo